دوره­ های کارشناسی ارشد و دکترا سطح تکمیلی تحصیلات دانشگاهی و عالی­ترین سطح آموزشی می‌باشد. اگر مقطع کارشناسی دوره فراگیری دانش و علوم باشد  ، مقطع کارشناسی ارشد دوره کاربردی کردن علم و دانش است و مقطع دکتری دوره تولید علم به شمار می رود.

دوره‌ های تحصیلات تکمیلی محل تلاقی و فصل مشترک آموزش و پژوهش در عالی‌ترین سطوح خود می‌باشد که در آن برجسته‌ترین دانش‌پژوهان  به عالی‌ترین مباحث علمی می‌پردازند و  جامعه علمی کشور را زنده و پویا نگاه می‌دارند و از این رهگذر دانش و فن‌آوری از جوامع پیشرفته‌تر جذب  و همراه با خلاقیت‌ها و ابتکارات برای استفاده‌ی داخلی ارایه می­ گردد.

در نظام آموزش عالی ایران ، پژوهشگاه معادل دانشگاه است. پژوهش در دانشگاه امری رایج است و آموزش در پژوهشگـاه دارای امتیازات ویژه می­باشد. برخی از این امتیـازات عبارتست از: آموزش در پژوهشگـاه صرفـاً در دوره­ های تحصیلات تکمیلی است و پژوهش­ های درسی دانشجویان از جمله پایان­نامه­ ها و رساله­ ها با موضوعات و اولویت­ های پژوهشی پژوهشگاه پیوند می­ خورد و از دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران استفاده می­ کند.

تأسیس هر رشته جدید نیازمند پژوهش است و این امر در پژوهشگاه ­ها امکان­پذیر است ، زیرا ساز و کار آنرا در اختیار دارند. از آنجا که تولید علم در مواجهه با نیازها و واقعیت­ ها؛ حاصل می­شود ، لذا پژوهشگاه با توجه به بازخوردی که از دانشجویان دوره­ های تحصیلات تکمیلی می­ گیرد، از زمینه تولید علم در حد عالی برخوردار است.

علاوه بر اینها پژوهش و نوآوری در دانشگاه ­ها  ، با راه ­اندازی رشته­ های جدید در تحصیلات تکمیلی نهادینه شده و گسترش می­ یابد­.

مدیریت تحصیلات تکمیلی پژوهشگاه با عنایت به منابع و ظرفیت های علمی و اجرایی موجود علاوه بر تلاش برای بهره برداری بهینه از استعداد پژوهشگاه ، در حال حاضر به ارایه ۱۵ برنامه­ آموزشی در مقاطع دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد می­ پردازد که منتج به کسب مدرک علمی در رشته­ های مربوطه برای دانش آموختگان می­ گردد­.

در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، مقطع کارشناسی ارشد در تمامی رشته‌ها به شیوه آموزشی-پژوهشی می‌باشد که شامل واحدهای درسی و پایان‌نامه است.