ایران رزیدنت

[E-Learning & IT Dictionary] [واژه نامه فناوری اطلاعات و آموزش الکترونیکی]

ADL (Advanced Distributed Learning)

آموزش توزیع شده پیشرفته: نام مؤسسه ای که امکان ارتباطات متقابل (Courseware) برای کار با رایانه و درس افزارهای (Interoperability) یادگیری بر پایه اینترنت را فراهم می کند. ADL همچنین قابلیت استفاده مجدد (Reusable) از محصولات آموزشی (Learning Objects) را برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان مواد آموزشی فراهم
می کند.

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line)
خط نامتقارن دیجیتالی مشترکان تلفنی: فناوری جدیدی که امکان ارسال داده های بیشتری را از طریق کابلهای مسی تلفن (POTS) فراهم می سازد و در آن، نسبت پهنای باند کانال رفت خیلی بیشتر از پهنای باند کانال برگشتی است. ADSL می تواند هنگام دریافت داده ها، سرعت انتقال ۱٫۵ تا ٩ مگابیت داده در هر ثانیه را که به سرعت Downstream معروف است و هنگام ارسال داده ها سرعت انتقال ١۶ تا ۶۴٠ کیلوبیت داده در هر ثانیه را که به سرعت Upstream معروف است پشتیبانی کند. ADSL به مودم ADSL خاصی نیز نیاز دارد. به تدریج که افراد بیشتری در دنیا به اینترنت دسترسی می یابند، محبوبیت ADSL نیز افزایش می یابد.
   AICC (Aviation Industry Computer Based Training Committee)
کمیته آموزش مبتنی بر رایانه صنعت هواپیمایی: انجمن بین المللی از متخصصان آموزش بر پایه فناوری که راهنمایی ها و توصیه نامه هایی را برای صنایع هواپیمایی و محصولات آموزشی ارائه می دهند. این توصیه نامه ها شامل مراحل پیاده سازی دوره های آموزشی به کمک فناوری است. در حال حاضر، AICC یکی ازبزرگ ترین موسسات استاندارد سازی محصولات آموزش الکترونیکی است که استانداردهایی را در زمینه ارتباطات متقابل و آموزش بر پایه مدیریت رایانه ای ارائه داده است.
Amplitude
دامنه: مقدار تغییرات یک سیگنال. در حالت کلی، دامنه سیگنال، ارتفاع آن را بیان می کند.
  Analog
سیگنال آنالوگ: سیگنالی است که در گیرنده به همان شکلی که انتقال داده شده است، دریافت می شود. این سیگنال ممکن است در دامنه و فرکانس تغییر کند.
 Anchor
تثبیت شده در نشر رومیزی: تثبیت شیء گرافیکی به طوری که محل قرارگرفتن آن نسبت به اشیای دیگر در حین صفحه بندی مجدد، ثابت و بدون تغییر باقی بماند. مثلاً ممکن است بخواهید تصویری را به طور ثابت در کنار متنی قرار دهید تا همیشه با هم ظاهر شوند (در محیط رایانه ای).
  Andragogy
آموزش بزرگسالان
 Anonymous
ناشناس: منظور یک منبع ناشناخته یا پاک شده است. در یوزنت و پست الکترونیکی تنها با حذف امضا یا تایپ یک نام جعلی نمی توان ناشناس ماند، زیرا به سادگی می توان از طریق اطلاعات عنوان پیام یا مقاله به منبع آن دست یافت. ناشناس ماندن فرستنده تنها با ارسال پیامها از طریق یک Remailer Anonymous امکان پذیر است.
  Anonymous FTP
FTP ناشناس: روشی برای Download کردن فایلهای عمومی با استفاده از پروتکل انتقال فایل (FTP) است این نوع FTP به این دلیل بی نام نامیده می شود که افراد ناگزیر نیستند قبل از دسترسی به فایلها، هویت خود را فاش کنند. به طور کلی، زمانی که رایانه میزبان از شما نام کاربری را درخواست می کند، می توانید واژه FTP یا Anonymous را وارد کنید و به عنوان کلمه عبور خود، هر چیزی مانند آدرس پست الکترونیکی یا صرفاً واژه Guest را تایپ کنید. در بسیاری از موارد، وقتی به سایت FTP بی نام دسترسی پیدا
می کنید، نام یا کلمه عبور از شما درخواست نمی شود. شما می توانید از سیستم آرچی برای به دست آوردن فهرست سایتهای Anonymous FTP و فایلهای موجود در هر سایت استفاده کنید.بسیاری از سایتهای FTP حفاظت شده هستند. برخلاف سایتهای FTP Anonymous، تنها افرادی می توانند به سایتهای FTP حفاظت شده دسترسی یابند که نام کاربری و کلمه عبور معتبری را وارد کنند.
  Anonymous Remailer
ارسال کننده مکرر پیام ناشناس: سرویس پستی اینترنت که پیامهای الکترونیکی را دریافت می کند و عنوان آن را که مشخص کننده فرستنده پیام است ، حذف و سپس پیام را به مقصد نهایی ارسال می کند. هدف این سرویس مخفی کردن مشخصات ارسال کننده پیامهای پست الکترونیکی است.

AoD (Audio on Deman)

رجوع کنید به: CoD

 Applet

١. برنامه کوتاهی که پس از دریافت از اینترنت با رایانه شما، هنگام دسترسی به صفحه وب اجرا می شود که در این حالت، کاربردهایی را که به طور معمول در صفحات وب در دسترس نیستند، در اختیار کاربر قرار می دهد.

٢. یک برنامه جاوا که می تواند به عنوان ضمیمه در یکی از اسناد وب توزیع شود و در یکی از مرورگرهای وب سازگار با جاوا مانند Hotjava یا Netscape یا Navigator 2.0 یا نسخه بالاتر اجرا شود. Navigator دسترسی به شبکه را محدود می کند تا از تخلفات امنیتی تصادفی یا عمدی جلوگیری کند. برنامه های کاربردی که کاملاً به زبان جاوا در خارج از مرورگرها اجرامی شوند این محدودیت ها را ندارند. مرورگرهای وب را نیز می توان با برنامه های افزودنی (Plug – ins) گسترش داد؛ هر چنداین مرورگرها ازاین نظر که معمولاً نیاز به نصب غیر خودکار داشته و به محیط خاصی بستگی دارند، با اپلت ها متفاوت هستند.

  Application
نرم افزار یا برنامه ای که به کاربر در استفاده از رایانه کمک می کند. انواع زیادی از نرم افزارها وجود دارند که هر یک کاربرد خاصی دارند. نرم افزارهای کاربردی شامل سیستم عاملها و دیگر نرم افزارهای سودمند هستند.
  Archie
آرچی: برنامه ای که جستجوی فایلها در آرشیوهای عمومی روی اینترنت را از طریق اسم فایل امکان پذیر می سازد. منشأ سرویس دهنده آرچی در دانشگاه مکگیل ، واقع در مونترال است.
ASCII (American Standard Code for Information Interexchange)
اسکی: کد استاندارد امریکایی برای تبدیل و تعویض اطلاعات. این زبان رایانه ای برای تبدیل حروف، اعداد و کدهای کنترلی به کد دیجیتالی قابل فهم برای اغلب رایانه ها به کار می رود.
  ASP (Active Server Pages)
صفحات سرویس دهنده فعال ASP: که شرکت میکروسافت برای بهبود تبادل اطلاعات بین صفحات وب آن را توسعه داده، محیط برنامه نویسی ای است که از ترکیب HTML و اسکریپت استفاده می کند. صفحات وبی که با ASP ساخته می شوند به صورت دینامیکی با ورودیهای کاربر تغییر می کنند.
  ASP (Application Service Provider)
فراهم کننده خدمات کاربردی :

۱- ASP، دسترسی به برنامه کاربردی بسته بندی شده ( Application Packaged) را می فروشد که او هم به نوبه خود، اجازه آن را از یک فروشنده برنامه کاربردی گرفته است.
٢. موسسه ای که دسترسی های خاص یا اختصاصی بر روی اینترنت را به نرم افزارهای کاربردی و موضوعات و سرویسهای مرتبط که می توانند بر روی رایانه های افراد قرار گیرند فراهم
می سازد. این امکان بدون صرف هزینه و نصب نرم افزاری برنامه ها و نیز ارتقای آنها فراهم
می شود.

Assessment
ارزیابی: مراحلی که برای سنجش مهارتها یا سطح دانش یادگیرنده انجام می گیرد.
  Assessment Item
جزء ارزشیابی: فعالیتی قابل اندازه گیری یا ارائه سؤال در زمینه بررسی میزان تسلط دانشجو بر موضوعات آموزشی است.
  Asynchronous
غیرهمزمان: نوعی ارتباط بین قسمتهایی که همزمان در یک مکان قرار ندارند.
  Asynchronous Learning
آموزش غیرهمزمان: نوعی آموزش که درآن ارتباط متقابل بین یادگیرنده و معلم به صورت Online نبوده و به طور تناوبی و همراه با تأخیر صورت می گیرد. مثالهایی از این نوع آموزش شامل آموزش از طریق اینترنت با CD و پست الکترونیکی است.

مزایای این نوع آموزش عبارت اند از: در دسترس بودن تسهیلات و خودکار و خودآموز بودن دانشجویان.

معایب این نوع آموزش عبارت اند از:

احساس مجزا بودن و غیرانگیزشی دانش آموز بدون حضور همزمان و دو جانبه با محیط. همچنین، این آموزش امکان بازخوردسریع برروی کارایی وفعالیت دانش آموز را ندارد.

ATM (Asynchronous Transfer Mode)

نوعی فناوری شبکه ای برای انتقال اطلاعات باسرعت بالا. این فناوری انتقال صدا و ویدیوی زمان واقعی را همانند یک دیتا با سرعتی بالای۱۰Gbps  پشتیبانی می کند.

  Attachment
پیوست: یک فایل باینری مانند یک برنامه یا سند فشرده شده یک واژه پرداز است که به یک نامه الکترونیکی ضمیمه می شود. محتوای این فایل داخل نامه الکترونیکی ظاهر
نمی شود و روی اینترنت با استفاده از استاندارد MIME، BinHex و غیره رمزگذاری
می شود. برای ارسال و دریافت پیوست نامه الکترونیکی فرستنده و گیرنده نامه هر دو باید ابزار نامه های پست الکترونیکی استفاده کنند که دارای قالب کدگذاری یکسان هستند،
رایج ترین قالب MIME است.
  Audio Bridge
وسیله ای که برای برقراری ارتباط چندین خط تلفنی در کنفرانس صوتی Audio) Conferencing) به کار می رود.
  Audio Conferencing
کنفرانس صوتی: برقراری ارتباط صوتی با استانداردهای خطوط تلفنی در بیش از دو سایت.
  Audio Graphics
گرافیک صوتی: فناوری ای بر پایه رایانه که انتقال همزمان صدا، داده و تصاویر گرافیکی را از طریق خطوط تلفنی فراهم می کند؛ به نحوی که بین تولید کننده و تمامی مشترکان آن ارتباط متقابل وجود داشته باشد.
  Auditory
شنیداری: روش ارتباط و آموزشی که بندلر و گریندر معرفی کرده اند. فراگیران بصری ترجیح می دهند که با شنیدن بیاموزند.
AUP (Acceptable Use Policy)

خط مشی استفاده قابل قبول: که به مفهوم (TOS (Terms Of Service نیز استفاده می شود. قراردادی که مشخص می کند مشترک هنگام استفاده از یک سرویس ISP چه کارهایی می تواند یا نمی تواند انجام دهد و شامل فهرستی از رفتارها یا فعالیت هایی است که باعث خاتمه یافتن حساب مشتریان می شود و واژه هایی مانند «استفاده نامحدود» خط مشی های تهیه صورتحساب، قراردادهای SPAM (ارسال نامه برای گیرنده های گروههای خبری) و غیره را توضیح می دهد.

Authentication
تعیین اعتبار یا تایید: فرایند تعیین اعتبار و شناسایی یک فرد که معمولاً از طریق نام کاربری وکلمه عبور صورت می پذیرد. در سیستم های امنیتی این واژه متمایز از Authorization است که به معنای اعطای مجوز دسترسی افراد به منابع سیستم بر اساس هویت آنهاست. تعیین اعتبار (Authentication) تنها این اطمینان را به وجود می آورد که کاربر همان فردی است که ادعا می کند، ولی مجوزهای دسترسی کاربر را مشخص نمی کند.
Authoring Tools/Authoring Systems
ابزار تألیف: نرم افزار یا برنامه ای که به افراد اجازه طراحی و ساخت دوره های آموزش الکترونیکی را می دهد. ابزارهای تألیف در ساختن ماژول هایی که تمامی اجزای یک دوره آموزشی (نظیر متن، گرافیک، لینک ها و پیگیری مراحل آموزش یک کاربر) را به کار
می گیرند، مفید هستند. این ابزارها شامل ابزارهای تألیف متمرکز شده بر آموزش، ابزارها برنامه نویسی و ایجاد صفحات وب، ابزارهای تألیف متمرکزشده بر روی الگوهای خاص، سیستمهای گرفتن اطلاعات و ایجاد فایل و متن هستند.
Avatar

١. آیکون گرافیکی که معرف یک شخص واقعی در سیستم Cyberspace است. وقتی وارد این سیستم می شوید، می توانید از بین چند آیکون جالب، یکی را انتخاب کنید. آیکونهای سه بعدی Avatar حتی بسته به نوع کاری که انجام می دهند، تغییر شکل می دهند (برای مثال راه رفتن ، نشستن و غیره).

٢. نام رایج برای حساب کاربر ارشد در سیستم یونیکس که نام دیگر آن Root است.

  Backbone
مسیر اصلی ارتباط بین کاربران: این واژه اغلب برای توصیف اتصالات اصلی شبکه اینترنت به کار گرفته می شود.
  Band
باند: محدوده فرکانسی که بین دو مقدار حداکثر و حداقل محدود شده است.
 Bandwidth
پهنای باند: ظرفیت حمل اطلاعات در یک کانال مخابراتی، در زمان معین.
  Baud
مقیاسی برای سرعت انتقال داده. در سرعتهای پایین، Baud برابر بیتهای انتقالی بیشتر از یک بیت را بیان می کند. در سرعتهای بالا ، یک (bps) برثانیه Baud است.
  Baud rate
نرخ انتقال: واحد اندازه گیری مشابه bps (بیت در ثانیه) که بیان کننده سرعت مودم در یک خط آنالوگ است.
BBS (Bulletin Board System)

سیستم تابلوی اعلانات: مرکز پیغام الکترونیکی. هر یک از این تابلوهای اعلانات به گروههای مختلف با علاقه مندیهای خاص، سرویس می دهند. این سیستمها به کاربر امکان می دهند تا از طریق مودم با آنها ارتباط برقرار کرده و پیغامهایی را که دیگران در آن قرار داده اند، مرور کنند و در صورت تمایل، پیغام خود را در آن قرار دهند. تابلوی اعلانات مکان مناسبی برای یافتن محصولات نرم افزاری ارزان قیمت یا رایگان هستند. در امریکا ، دهها هزار سیستم BBS وجود دارد.

BFT(Binary File Transfer)
انتقال فایلهای دودویی: استانداردی برای انتقال فایلهای داده ای با استفاده از نامیده می شوند که BFT فکس مودم. در واقع دو استاندارد وجود دارد و هر دو آنها عبارت اند از: CCITT T.434) و Microsoft At Work) MAW
  Binary
دودویی: فایلی (پرونده ای) که حاوی چیزی به غیر از یک متن ساده یا فایل ASCII است و می تواند شامل تصاویر، نرم افزار و دیگر موارد (رسانه ای) باشد.
  Binary Code
کد باینری: سیستم کدگذاری در مبنای دو و از ارقام ٠ و ١ تشکیل شده است.
  Bin Hex
یک روش رمزگذاری که داده های دودویی یا باینری را به کاراکترهای اَسکی تبدیل
می کند. فایلهای متنی و فایلهای اجرایی دودویی قابل تبدیل شدن به Bin Hex هستند. تقریباً تمام رایانه ها می توانند فایلهای اَسکی را مدیریت کنند. در واقع بسیاری از برنامه های الکترونیکی یک رمزگذار و یک رمزگشای Bin Hex برای ارسال و دریافت پیوست ها دارند.
Bin Hex یک قالب کاملاً رایج برای فایلهای مکینتاش است. فایلهای رمزگذاری شده معمولاً یک پسوند HQX دارند.
  Bit
بیت: کوچک ترین واحد اطلاعات در رایانه. تمامی اطلاعات ذخیره شده ترکیبی از بیتها هستند.
Blended Learning
آموزش ترکیبی: آموزشی که ترکیبی از آموزش Online و آموزش چهره به چهره است.
Blog (Weblog)
وب لاگ: یک وب سایت شخصی که شامل لینکهایی به دیگر وب سایتهاست.
Bookmark
یک لـینک ذخیره شده برای یک صفحه وب که برای بازیابی کامل و آسان در مـرورگر قرار می گیرد.
  Bottleneck
گلوگاه: تاخیر در انتقال داده ها از طریق مدارهای ریزپردازنده رایانه یا از طریق یک شبکه TCP/IP، گلوگاه نامیده می شود. این تاخیر معمولاً زمانی رخ می دهد که پهنای باند سیستم نمی تواند از میزان اطلاعات رله شده با سرعتی که پردازش می شوند، پشتیبانی کند. عوامل زیادی در ایجاد گلوگاه در سیستم نقش دارند. گلوگاهها با کاهش سرعت جریان اطلاعات از CPU به حافظه و برعکس بر کارایی ریزپردازنده تاثیر می گذارند. اگر تمام اجزای سیستم نتوانند میزان اطلاعات یکسانی را با سرعت مشابه انتقال دهند، تأخیر به وجود می آید. برای مثال، یک پردازنده دو گیگا بایتی در ارتباط با یک حافظه ٨٠٠ مگابایتی به شدت با گلوگاه مواجه خواهد شد. گلوگاهها همچنین با کاهش سرعت انتقال اطلاعات در شبکه ها، روی عملکرد شبکه تاثیر می گذارند. اتصالات TCP/IP در اصل برای انتقال فایلهای متن طراحی شده اند. بنابراین، افزایش اطلاعاتی که ارسال آنها نیازمند پهنای باند بالاست در این فرایند، گلوگاه ایجاد می کنند و داده ها در شبکه با سرعت پایین تری انتقال می یابند.
  Bounce Message
پیام برگشتی: یک پیام هشدار برگشتی از سوی سایتی که نتوانسته است نامه الکترونیکی را به گیرنده مورد نظر یا پیوند بعدی ارسال کند. دلایل این امر احتمالاً اشتباه بودن نام کاربر یا غیرفعال بودن سایت موردنظر است. پیام های برگشتی، خود می توانند با خطا مواجه شوند که در اینصورت، نتیجه کار ممکن است بسیار ناخوشایند باشد. در این مورد اصطلاحات Barf Mail و Bounce Mail نیز رایج هستند.
 Bps (bits per second)
بیت در ثانیه: واحد اندازه گیری سرعت انتقال اطلاعات در یک سیستم مخابراتی و تعداد بیتهای ارسالی یا دریافتی در هر ثانیه برای ارزیابی مودمها.
  Bridge
وسیله ای که دو یا چند بخش شبکه را به یکدیگر ارتباط می دهد.
 Broadband
انتقال با سرعت بالا: تعریف سرعت بالا برای این لغت، بستگی به نوع استفاده دارد.
  Broadcast
ارسال سیگنال های تلویزیونی و رادیویی برای استفاده کنندگان. برخی از سایت های وب سیگنالهای اصلی یا سیگنالهای دوباره توزیع شده را ارائه می دهد. (اسم) میل یا فکس یک پیغام به چندین گیرنده به طور همزمان. (فعل)
  Browse
مرور کردن: فرایند نظاره (جستجوی) صفحات وب در World Wide Web
  Browser
مرورگر:

١. نرم افزاری که به کاربران قابلیت استفاده از اطلاعات روی اینترنت را می دهد. دوره های E-Learning مدرن، نیاز به پشتیبانی جدیدترین مرورگرهای اینترنت دارند.

٢. برنامه ای که کاربر را قادر به گشت وگذار در شبکه جهانی وب (WWW) می کند. دو مرورگر عمومی Internet Explorer و Netscape Navigator هستند. مرورگر به عنوان کلاینتی برای وب و دیگر سرورهای اینترنت عمل می کند. مترادف آن Web Browser است. مرورگرها به تدریج به رابطی مطلوب برای جستجوی انواع مختلف اطلاعات شبکه اینترنت تبدیل شده اند.

  Business Requirements
نیازهای تجاری: این نیازها درباره قابلیت های سیستم به یادگیرنده، تولیدکنندگان محتوا و مدیر اطلاعات می دهد.
 Byte
بایت: هر بایت شامل هشت بیت است.
C-Learning
آموزش کلاسی: در گذشته از آن فقط به عنوان «یادگیری» یاد می شد، ولی اکنون در
مقابل یادگیری الکترونیکی قرار دارد. رجوع کنید به: Instructor Led Training
  Cable Modem
مودمی که کابلهای کواکسیال تلویزیون را برای انتقال دیتا به کار می برد و از مودم هایی که خطوط تلفن را به کار می برند، سریع تر است.
  Cache
بخشی از هارد دیسک که به ذخیره صفحات وبی که اخیراً به آنها دسترسی یافته اید، اختصاص می یابد. هنگامی که می خواهید این صفحات را دوباره بازبینی کنید، مرورگر شما به جای شبکه، از این Cache، صفحه مورد نظرتان را بازیابی می کند. این امر باعث افزایش سرعت بازیابی می شود.
CAI (Computer Assisted Instruction)
به کارگیری رایانه به عنوان محیطی برای یادگیری، تمرین، کسب مهارت و شبیه سازی. اگر CAI برای آموزش مقدماتی استفاده شود نیازی به اتصال رایانه متصل به شبکه یا منابع یادگیری ندارد.
  Call Back Device
دستگاههایی که به تلفن شما جواب می دهند.
CLM (Career Limiting Move)
اقدام محدود کننده رشد و ترقی: هر پدیده تصادفی که مانعی بر سر راه انسان می نهد. مثلاً جک قهوه را روی رئیس ریخت، این CLM بزرگی بود؛ یعنی این امر می تواند مانعِ ترقی جک شود.
   CBL (Computer Based Learning)
رجوع کنید به CBT
  CD
دیسک فشرده: این فرمت به تنهایی شامل بسیاری ازمفاهیم از جمله (با حافظه فقط خواندنی
CD (CD ROM و (CDI (Interactive (با امکان عمل متقابل CD ) و بالاخره جدیدترین نوع آن یعنی CD-RW (خواندنی و نوشتنی CD) است.
  CDMA (Code Division Multiple Access)
فناوری دیجیتال سلولی که از طیف گسترده ای از تکنیکها استفاده می کند. برخلاف سیستمهای مشابه و رقیب مانند GSM که از (Multiplexing Time Division (TDM استفاده
می کند، CDMA برای هر کاربر، یک فرکانس خاص در نظر نمی گیرد، بلکه هر کانال از طیف کامل موجود و در دسترس استفاده می کند. مکالمات فردی، با یک ترکیب دیجیتالی نیمه تصادفی کد گذاری می شوند.CDMA فناوری ای نظامی است که متفقین انگلیسی اولین بار آن را طی جنگ جهانی دوم، برای خنثی کردن تلاش آلمانی ها و ایجاد اختلال در مخابرات به کار بردند. متفقین درصدد برآمدند به جای انتقال پیامها با یک فرکانس، از چند فرکانس استفاده کنند تا به این ترتیب، دریافت پیام کامل را برای آلمانیها دشوار سازند.
CD-ROM (Compact Disc-Read-Only Memory) or (Compact Disc Read-Only Media)
محیط ذخیره اطلاعات که قابلیت ذخیره بیشتر از ۷٠٠ مگابایت اطلاعات را دارد و فقط خواندنی است.
 Certification
گواهینامه شغلی: وسیله ای برای سنجش مهارتها و دانش افراد. اعطای مدرک با شرکت در امتحان و قبولی درآن صورت می گیرد. این امر با موضوعات فنی آغاز شد. (مانند مدرک مهندسی Novell و استادان دارای مدارک میکروسافت)
  Channel Bonding
فناوری ای که دو خط تلفن را در یک کانال ترکیب کرده و به طور موثری سرعت انتقال داده ها را دو برابر می کند. برای استفاده از این فناوری، شما به دو مودم و دو خط تلفن نیاز دارید. مثلاً اگر سرعت هر یک ازمودمها ۵۶ کیلو بیت در ثانیه باشد، پیوند این دو مودم، یک اتصال اینترنتی ١١٢ کیلو بیت در ثانیه ای را که با اتصال ISDN مقایسه پذیر است، نتیجه می دهد. اولین مودم هایی که از این فناوری پشتیبانی می کردند، در اواخر ١٩٩٧ به بازار عرضه شدند و انتظار می رود که محبوبیت آنها روزبه روز افزایش یابد. با این حال، یکی از معایب این فناوری، این است که سیستمهای Channel Bonding زیادی وجود دارند که باهم سازگار نیستند و ISP شما باید از همان سیستمی پشتیبانی کند که مودم شما از آن حمایت می کند.
  Chat
گفتگو:
١. به مفهوم ارتباط بلادرنگ بین دو کاربر ازطریق رایانه. با آغاز گفتگو میان دو کاربر، هرکدام از آنها می تواند متن مورد نظرش را با استفاده ازصفحه کلید تایپ کند تا این متن وارد شده روی صفحه نمایش دیگری نمایان شود. بیشتر شبکه ها و سرویسهای Online، سرویس Chat را ارائه می دهند.٢. گفتگوی (گپ زدن) یک یا چند نفر با استفاده از متن از طریق اینترنت.
٣. ارتباط آنی با نوشته یا صدا. معمولاً پیامها پس از پایان هر گفتگو محو می شوند.
  Chat Room
اتاق گفتگو: اتاق مجازی ای که در آن فرایند گفتگو صورت می پذیرد. از لحاظ فنی، اتاق گفتگو در واقع یک کانال است و واژه اتاق تنها به عنوان استعاره به کار می رود.
  Classroom Training
رجوع کنید به Instructor Led Training
 Client
برنامه ای که اجازه می دهد به منابع فراهم شده توسط سرویس دهنده ای، دست پیدا کنید. یک برنامه مرورگر، مثالی از یک Client است.
 CMI (Computer Managed Instruction)
به کارگیری رایانه برای مدیریت مراحل یادگیری. برای مثال نگهداری اطلاعات و سنجش میزان یادگیری.
 CMS (Content Management System)
سیستم مدیریت محتوا: نرم افزار کاربردی که مراحل طراحی، تست، تأیید و ارسال محتوا روی صفحات وب را انجام می دهد
 CoD (Content on Demand)
تحویل بسته ها در فرمتهای رسانه ای در هر جا و هر زمان از طریق شبکه.
 Codec (Coder/Decoder)
وسیله ای که سیگنالهای آنالوگ را برای انتقال، به دیجیتال تبدیل می کند و سیگنالهای دریافتی را به حالت اولیه برمی گرداند. همچنین سیگنالها می توانند رمزگذاری و فشرده شوند.
 Collaboration Tools
ابزار مشارکت: ابزاری که به کاربر اجازه همکاری با دیگران را از طریق Chat، یا e-Mail و غیره می دهد. این ابزارها همچنین می توانند دانش آموزان و فراگیران را در دسته های مختلف قرار داده، با یکدیگر به صورت همزمان و غیرهمزمان ارتباط برقرار کنند در مجموع، Chat همزمان به فراگیران آموزشی اجازه استفاده از نظرات یکدیگر را همانند یک کلاس فیزیکی می دهد.
 Collaborative Filtering
گزینش جمعی: برای مثال، آمازون اظهار می کند افرادی که به سایت من مراجعه می کنند به مطالب خاصی علاقه مند هستند که می توانند در یک گروه قرار گیرند.
 Common Carrier
شرکت خصوصی وابسته به دولت که به عموم مردم سرویسهای مخابراتی ارائه می کند (از طریق شرکتهای تلفن).
 Community
جامعه: گروهی از افراد که با هدفی معین متحد شده و اطلاعات و دانش خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.
 Community of  Practice
جامعه عمل: گروهی غیررسمی که ارزشها، دیدگاهها و راههای مختلف انجام کارها را با یکدیگر در میان می گذارند. عامل مؤثر در یادگیری به این نحو، اشتیاق برای شرکت در یک جامعه عمل است.
 Competency Management
سیستمی که مهارتها، دانش و بازدهی را در سازمان مورد توجه قرار می دهد. این سیستم، سازمان را قادر می سازد که نیازهای جاری و آینده اش را به طور کامل شناخته و در جهت رفع این نیازها عمل کند.
 Compressed File
فایل رایانه ای که اندازه آن با برنامه های نرم افزاری فشرده سازی، کاهش یافته است. کاربر قبل از استفاده، باید این فایلها را با نرم افزارهای خاص باز کند.
 Compressed Video
سیگنالهای ویدیویی با اندازه کوچک.
 Compression
فشرده سازی: کاهش اندازه یک فایل به طوری که بتواند سریع تر ارسال شود و فضای ذخیره سازی کمتری اشغال کند.
 CompuServe Information Service
سرویس اطلاعاتی کامپیوسرو: یکی از اولین و بزرگ ترین سرویس های است که طیف گسترده ای از انجمنها را پشتیبانی کرده و انواع مختلفی از سرویسهای پست الکترونیکی را ارائه می کند. علاوه بر این، به صدها سیستم مختلف پایگاه داده ها متصل است. در،١٩٩٧ شرکت America Online، بخش محتوایی کامپیوسرو، و شرکت WorldCom، سرویس شبکه آن را خریداری کرد.
 CBT (Computer Based Training)
به کارگیری رایانه برای آموزش و مدیریت مراحل یادگیری. این نوع دوره های آموزشی ازطریق CD-ROM یا فلاپی ارائه می شود CBT. نیاز به اتصال رایانه به شبکه ندارد و معمولاً لینکی به خارج از منابع یادگیری مورد استفاده ندارد.
 Connect Time
زمان اتصال: مدت زمانی که پایانه یا رایانه ای به سرور یا رایانه دیگری متصل است. بسیاری ازسرویس های Online صورتحساب کاربران را برپایه زمان اتصال محاسبه می کنند. دیگر سرویسها، در مقابل یک هزینه ثابت ماهانه، زمان اتصال نامحدود را در اختیار کاربران
می گذارند.
 Constructivism
سازندگی گرایی: یادگیری مطلبی که دیدگاه کنونی شما را نسبت به دنیای اطراف عوض
می کند و آنچه را در ذهن دارید، از نو بنا می نهد.
 Content
محتوا: که شامل رئوس مطالب دوره های آموزشی، بسته های اطلاعاتی متنی و چندرسانه ای است. محتوا مهم ترین بخش سرمایه گذاری آموزش الکترونیکی است. انواع محتواهای آموزش الکترونیکی شامل متن، تصاویر متحرک و محتواهای شبیه سازی شده هستند.
 Convergence
ثمره عصر دیجیتال که در آن انواع اطلاعات دیجیتالی شامل متن، صدا و تصویر با یکدیگر ترکیب شده و به شکل گره خورده ای از مجموعه اطلاعات هستند Web TV مثالی از Convergence بین تلویزیون و رایانه است.
 Cookie
١. پیامی که سرور وب به مرورگر آن می دهد. مرورگر پیام را در فایلی متنی به نام Cookie.txt ذخیره می کند و هر بار که صفحه ای را از سرور مورد نظر درخواست می کند، این فایل را هم برای آن می فرستد.

هدف اصلی Cookie، شناسایی کاربران و احتمالاً تهیه صفحات وب سفارشی برای آنهاست.
اگر وارد وب سایتی شوید که از Cookie ها استفاده می کند، ممکن است از شما درخواست شود فرمی حاوی اطلاعات شخصی از قبیل نام و علایقتان را پر کنید. این اطلاعات در یک Cookie بسته بندی شده و سپس به مرورگر وب شما ارسال می شود تا آن را برای استفاده های آتی ذخیره کند. بعدها وقتی برای بار دیگر به همان سایت وب می روید، مرورگرتان Cookie موردنظر را به سرور وب می فرستد. سرور می تواند با استفاده از اطلاعات این Cookie، صفحات وب سفارشی نمایش دهد. بدین ترتیب به جای صفحه خوشامد گویی همیشگی، می توانید صفحه خوشامدگویی به نام خودتان را مشاهده کنید. نام Cookie از اشیای UNIX با نام Magic Cookies مشتق شده است اینها Token هایی هستند که به کاربر یا برنامه متصل می شوند و بسته به نواحی ورود کاربر یا اجرای برنامه، تغییر خواهند کرد. چون این نوع اشیا برای مدت طولانی در مرورگر مقیم می شوند ، آنها را Persistent Cookies هم می نامند.

٢. عنصر کوچکی از داده های ارسالی به رایانه شما ، هنگامی که در پایگاه وب قرار دارید. وقتی که شما در مرحله بعدی به پایگاه خود باز می گردید، این داده ممکن است در بسیاری از موارد شامل بازخوانی نام کاربری تان، مورد استفاده قرارگیرد.

 Cool Talk
یکی از ابزارهای تلفن اینترنتی در Navigator 3.0 Netscape تعبیه شده است. این ابزار مشابه NetMeeting است که با Internet Explorer مایکروسافت ارائه می شود و از ابزار کنفرانس صوتی، وایت برد و گفتگو (Chat) پشتیبانی می کند.
 Course
دوره: قسمت مشکل یادگیری است و به طور مرتب می بایست به روز شده و با یک راهنما هدایت می شود.
 Courseware
هر نوع از دوره های آموزشی با برنامه های نرم افزاری یا وب را شامل می شود.
 CPU (Central Processing Unit)
واحد پردازشگر: مؤلفه ای از رایانه که در آن پردازش داده انجام می شود.
 CRM (Customer Relationship Management)
روشها، نرم افزارها و توانایی های اینترنت است که برای کمک به مشتریان در اختیار شرکتها و سازمانها قرار می گیرد.
 Customer Focused E-Learning
برنامه آموزشی بر پایه وب که مشتریان و جریان ها را نشانه گیری می کند. با ارائه این برنامه آموزشی به صورت Online، شرکتها و مشتریان برای مبادلات الکترونیکی آماده می شوند.
 Cyber
پیشوندی که امروزه در اصطلاحات متعددی به کار می رود و بیانگر ویژگی های جدیدی است، که با رایانه ها امکان پذیر شده اند.

مثلاً Cyber phobia به معنای ترس غیرمنطقی از رایانه هاست.

Cyberpunk نوعی داستان علمی تخیلی است که از ایده های علم رایانه نشئت می گیرد.

 Cyberspace
فضایی هاله مانند و استعاره ای برای تشریح دنیای غیرفیزیکی که با سیستم های رایانه ای ساخته شده است. برای مثال سیستم های Online یک Cyberspace ایجاد می کنند که با آن، مردم می توانند با یکدیگر (از طریق پست الکترونیکی) ارتباط برقرار کرده، تحقیقات یا خریدهای خود را انجام دهند.

Cyberspace ها هم مانند فضاهای فیزیکی شامل اشیا (فایلها، پیامهای پستی، گرافیک و غیره) و حالات مختلفی از انتقال و تبادل هستند. برخلاف فضاهای واقعی، انجام عملیات با Cyberspace به هیچ حرکت فیزیکی نیاز ندارد و تنها با فشردن کلیدهای صفحه کلید یا حرکت ماوس امکان پذیر است.

برخی از برنامه ها، به خصوص بازیهای رایانه ای، برای ایجاد یک فضای اینترنتی خاص طراحی شده اند که در بعضی مواقع، مانند واقعیت فیزیکی است. در شکل نهاییِ Cyberspace که واقعیت مجازی نامیده می شود، کاربران با مشاهده، شنیدن و حتی قوه لامسه خود می توانند واقعی بودن آن را حس کنند.

 Default
مجموعه ای که سیستم رایانه به صورت اتوماتیک آن را به کار می گیرد؛ مگر اینکه کاربر آن را تغییر دهد.
 Delivery
هر روش انتقال اطلاعات آموزشی را گویند و شامل Instructor-Led Training، CD-ROM Based، Online Laboratory ، Web Distance Learning کتاب هاست.
 Desktop Videoconferencing
ویدیوکنفرانس روی رایانه شخصی را گویند.
 DHTML (Dynamic HTML)
HTML پویا: روشی تازه برای توسعه و تولید صفحات وب با عملکرد قوی تر است. استانداردهای DHTML هنوز در حال توسعه است.
 Dial up
برای برقراری ارتباط بین رایانه کاربر و دیگر رایانه ها از طریق مودم انجام می گیرد.
 Dial up Access
دسترسی با شماره گیری: این اصطلاح به اتصال دستگاهی به شبکه، با مودم و خط تلفن دلالت دارد. در واقع این نوع دسترسی شبیه به ارتباط تلفنی است، با این تفاوت که در دو طرف خط، به جای دو فرد، دو رایانه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.
 Dial up Teleconference
استفاده از خطوط تلفن برای اتصال ارتباطات بین مکانهای مختلف.
 Digital
رقومی، دیجیتال:

١. تشکیل شده از ۰ و ۱ ها (یا بیتهای اطلاعاتی)؛ درمقابل آنالوگ (قیاسی) یا اطلاعات پیوسته است.
٢. سیگنال الکتریکی که در آنها به صورت پله ای ولتاژ، فرکانس، دامنه، موقعیتها و غیره تغییر می کند. سیگنالهای دیجیتالی می توانند سریع تر و دقیق تر از سیگنالهای آنالوگ انتقال یابند.

 Digital Coins
سکه های دیجیتالی: فرم پرداخت الکترونیکی که به خریداران اجازه می دهد تا کالاهای مورد نیاز خود را با سکه های دیجیتالی خریداری کنند. این سکه ها از قبل برای معاملات فوری در نظر گرفته شده اند، ولی برخلاف کارتهای اعتباری هنوز ناشناخته هستند. سکه های دیجیتالی به طور عمده برای پرداخت وجه کالاهای الکترونیکی (از قبیل نرم افزار، اطلاعات مرجع یا در ازای بازیهای رایانه ای) که از طریق اینترنت دریافت می کنید استفاده می شوند. سکه های دیجیتالی روی هارد دیسک شما و در یک کیف پول قرارگرفته اند که با کلمه عبور محافظت می شود و به حساب بانکی شما پیوند دارد و در هر زمان که بخواهید می توانید دوباره آن را پر کنید. این کیف پول، رابطی است که معاملات فوری مطمئن را از طریق اینترنت تضمین
می کند. در این معاملات کیف پول باز شده و بعد از تایید، اطلاعات ضروری را بین شما و سرور تاجر مبادله می کند. این سرور بررسی می کند که آیا پولی در کیف وجود دارد؟ آیا سکه ها انتقال یافته و کالا دریافت شده است یاخیر؟ سکه های دیجیتالی را شرکت Net Cash و  Digit Cash در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی طراحی کرده است.
 Digital Divide
فاصله دیجیتالی: فاصله بین افراد یا جوامعی که می توانند تولید فناوری کنند، با آنها که قادر به تولید این فناوری نیستند.
 Digital Signature
امضای دیجیتالی: کدی دیجیتالی که می تواند به عنوان پیوست همراه با پیغام الکترونیکی ارسال و به طور مشخص باعث متمایز شدن فرستنده شود. هدف از کاربرد امضای دیجیتالی نیز همانند امضای نوشتاری، تضمین این موضوع است که آیا فرستنده واقعاً همان شخصی است که ادعا می کند یا خیر. امضاهای دیجیتالی نقش مهمی در تجارت الکترونیکی بازی کرده و یک عنصر کلیدی در روند شناسایی و تعیین اعتبار افراد محسوب می شوند و برای مؤثر بودن باید قابل کپی برداری نباشند. روشهای مختلفی برای پنهان سازی امضاهای دیجیتالی موجود است که این سطح امنیتی را تضمین می کنند.
 DirecPC
سرویسی که شرکت Hughes Network Systems تأمین کننده آن است. DirecPC با دیش های خصوصی ماهواره ای، دسترسی به اینترنت را میسر می سازد. درخواستهای دسترسی به صفحات وب با مودم عادی ارسال می شوند، اما صفحات از طریق پیوند ماهواره- ای و با سرعت ۴٠٠ کیلوبیت در ثانیه (حدود ١۵ برابر سریع تر از مودم ٨/٢٨ کیلوبیت در ثانیه و چهار برابر سریع تر از یک اتصال ISDN انتقال می یابند.)
 Discussion Boards
گروههایی از کاربران که می توانند پیغامهایشان را بر روی اینترنت یا اینترانت برای کاربران دیگر ارسال کنند.
 Discussion Forums
در محیط Chat عمومی معمولاً کاربران گیج می شوند، ولی در Discussion Forums افراد می توانند در محدوده موضوعی خاص با یکدیگر بحث کنند.
 Distance Education/Learning
آموزش یا یادگیری از راه دور: محیط آموزشی که آموزش دهنده و دانش آموزان به وسیله موقعیتها و زمانهای حضورشان یا هر دو آنها از یکدیگر جدا می شوند.
 Distance Learning System
سیستم آموزش از راه دور: پیامد مطلوب از تحصیل از راه دور است.
 DNS (Domain Name System)
سیستمی که نامگذاری رایانه ها را در اینترنت منظم می کند. هسته مرکزی سیستم، پایگاه داده (Database) وسیعی است که نامها و نشانیهای شبکه هر رایانه را ذخیره می کند، به طوری که هر زمان که در رایانه، تبدیل نام حوزه به IP لازم باشد، دسترسی به آن ممکن خواهد شد.
 Domain
نام رسمی برای هر رایانه ای که به اینترنت می پیوندد. آدرسهای پست الکترونیک معمولاً از دو قسمت User ID و Domain Name تشکیل شده است که با علامت @ از یکدیگر جدا می شوند.
 Download
کپی از راه دور:

١. فرایند نسخه برداری (کپی کردن) فایلها از یک رایانه میزبان (Host) واقع در فاصله دور به رایانه شما (معمولاً از طریق FTP).

٢. به عمل نسخه برداری داده ها (اغلب فایل کامل) از منبع اصلی به دستگاه جانبی گفته
می شود. به عبارت دیگر، این واژه، فرایند نسخه برداری فایل از سرویس BBS یا Online به رایانه شخصی را بیان می کند. به نسخه برداری فایل از فایل سرور شبکه به رایانه در شبکه هم Download گفته می شود. به علاوه، این واژه به فرایند بارگذاری یک فونت در چاپگر لیزری نیز اطلاق می شود.

٣. با استفاده از شبکه، پوشه ها از رایانه ای به رایانه دیگر منتقل می شوند.

 DS (Digital Signal)
فرمت و نرخ سیگنال دیجیتالی مثل DS-1 و DS-3 را گویند. به جای DS-1 و DS-3، T1 و T3 نیز به کار می برند.
 DSL (Digital Subscriber Line)
روشهای دسترسی به اینترنت که در آن سرعت انتقال اطلاعات با خطوط تلفن به بیش از ۷Mb/s
می رسد. DSL برای مشترکان در محدوده مشخص از Router قابل دستیابی است.
 DVD (Digital Versatile Disc)
دیسکت نوری که همانند CD، ولی دو طرفه و ظرفیت ذخیره سازی اطلاعاتش بیشتر است.
 DVI (Digital Video Interactive)
تعامل تصویری دیجیتال: فرمتی برای ذخیره سازی اطلاعات ویدیویی روی CD که اجازه فشرده سازی را به ویدیو می دهد.
 Dynamic information
اطلاعات پویا (آنی، جاری، لحظه ای): خواندن صفحات آزاد که با به کارگیری اطلاعات جاری و در نظر گرفتن نیازهای فعلی آماده شده اند به جای خواندن صفحات از پیش آماده شده.
 E-Mail (electronic Mail)
پست الکترونیکی:

١. کاربرد شبکه در ارسال و دریافت پیام.

٢. پیغامهایی که از رایانه ای به رایانه دیگر ارسال می شوند.

 E-Trailer’s
جاسوسان الکترونیکی
 Echo Cancellation
مراحل حذف انعکاسهای صوتی در سالنهای ویدیوکنفرانس
 EDI (Electronic Data Interchange)
به مفهوم مبادله داده ها بین شرکتها از طریق شبکه هایی همچون اینترنت. با اتصال روزافزون شرکتها به اینترنت، EDI به عنوان مکانیزم ساده ای برای شرکتها جهت خرید، فروش و تبادل اطلاعات تجاری اهمیت بیشتری می یابد. برای کارآمد بودن EDI، کاربران باید روی استانداردهای خاصی برای قالب بندی و تبادل اطلاعات مانند پروتکل X.400 توافق داشته باشند. ANST مجموعه ای از استانداردهای EDI را نیز به نام استانداردهای X12 ارائه کرده است.
 E-Learning/Technology Based Learning
آموزش الکترونیکی: آموزش بر پایه فناوری که محدوده وسیعی از کاربردها را پوشش می دهد (نظیر WBL، CBL و کلاسهای مجازی E-Learning) از طریق اینترنت، اینترانت و اکسترانت (LAN/WAN)، کاستهای صوتی و تصویری، پخش ماهواره ای، تلویزیون متعامل و CD ROM ارائه می شود. به طور خلاصه E-Learning یعنی ارسال الکترونیکی پیامها در شبکه یا اینترنت با هدف آموزشی.

E-Learning بهترین عمل برای یادگیری در اقتصاد کنونی است که مستلزم پرداخت سودهای شبکه ها، رایانه ها و متحمل شدن هزینه هایی چون تحویل در زمان یا مکان خاص، ابزار آموزش و اختصاصی شدن نیست.

 Electronic Commerce
تجارت الکترونیک: برپایی تجارت Online را گویند که شامل خرید و فروش محصولات با سکه های دیجیتالی و از طریق EDI است.
 Emoticon (Emotion Icon)
ترکیبی از کاراکترهای نقطه گذاری که حالات روحی نویسنده نامه الکترونیکی را نشان می دهد. Emotion را Smiley هم می نامند. بعضی از مفاهیم و علایم آن عبارت اند از:

چشمک ( !
شوخی (:-
اخم (-:>
غمگین (-:
خسته و کسل (۰-:
عینک ۰- ۸

 Encryption
پنهان سازی: فرایند تبدیل اطلاعات بر اساس یک کلید تا از دسترسی غیر مسئولانه به داده ها، به ویژه هنگام انتقال آن، جلوگیری شود. گیرنده پیغام با اعمال کلید می تواند پیام را کشف رمز و قابل خواندن کند.
 End user
شخصی که فناوری را برای اهداف خاصی به کار می گیرد. در آموزش الکترونیکی، End user معمولاً دانش آموز است.
 End to End Solution
بازاریابی که تهیه کنندگان آموزش الکترونیکی انجام می دهند. این راه حل ها به تمام نیازهای E-Learning پاسخ می دهد.
 Enterprise Wide E-Learning
آموزش الکترونیکی که برای اغلب یا تمام کارمندان شرکت ارائه می شود و این آموزش، استراتژی شرکت را در مدت زمان کوتاهی تغییر می دهد.
 EPSS (Electronic Performance Support System)
کاربردی که ازطریق رایانه برای کارکنان موسسه ارائه می شود. این سیستم نیازهای کارکنان را در انجام وظایفشان به صورت مرحله ای پوشش می دهد و معمولاً رایانه ای است.
 ERP (Enterprise Resource Planning)
مجموعه فعالیتهایی که با نرم افزارهای کاربردی برای کمک به شرکتها در فروش، تهیه فهرست اموال، پیگیریها و سرویسهای مربوط به مشتری ارائه می شود.
 ERP/HRIS
ERP شامل بسته های نرم افزاری کاربردی زیادی است که کار مدیریت را در یک شرکت شامل قسمت فروش، خدمات مربوط به مشتریان، پیگیری دارایی ها و غیره آسان می کنند. HRIS ها (Human Resource Information Systems) شبیه ERP ها هستند با این تفاوت که کار گردآوری اطلاعات افراد شرکت را انجام می دهند.
 Error Detection
ردیابی خطا: در ارتباطات، به تکنیک هایی اشاره می کند که پیغامهای به هم ریخته را ردیابی می کند Checksum و CRC دو تکنیک ساده و رایج برای این کار هستند. البته استراتژیهای پیشرفته تری نسبت به دو روش فوق مانند MNP و CCITTV.42 نیز وجود دارد.
 Ethernet
نوعی از شبکه های محلی که در آن رایانه ها با سیگنالهای دارای فرکانس رادیویی با کابل- های کواکسیال با یکدیگر ارتباط بر قرار می کنند.
 E-Training
رجوع کنید به: E-Learning
 Evaluation
هر روش نظام مند برای گردآوری اطلاعات جهت ارزیابی فرایند یادگیری.
 Explicit Knowledge
دانش تصریحی: دانشی که برخلاف دانش ناگفته (Tacit Knowledge) به سهولت رد و بدل می شود.
 Extranet
یک WAN یا LAN که در آن اطلاعات با استفاده از استانداردها وپروتکلهای اینترنتی فقط در دسترس افراد داخلی یک سازمان یا افراد معینی در خارج از سازمان (کد …) قرار می گیرد.
 F (Face-to-Face)
چهره به چهره: در کلاسهای سنتی این وضعیت برای آموزش وجود دارد.
 Facilitative Tools
ابزارهای الکترونیکی که برای یک دوره Online به کار گرفته می شوند. مثال هایی از این ابزارها شامل فهرست Mailها، برنامه های Chat، تصاویر Streaming و صفحات وب است.
 Facilitator
آموزش دهندگان دوره های Online که به یادگیری دوره های دانش آموزمحور کمک می کنند.
 FAQ (Frequently Asked Questions)
پوشه: از سؤال و جوابهایی است که در بحثهای عمومی پیش می آید.

١. سؤالات تکراری: فهرستی از مجموعه سؤال و پاسخهای تکراری (معمولاً برای افراد مبتدی پاسخهای FAQ اجزای ضروری در هر پایگاه وب هستند).

٢. FAQ با تلفظ فک، سندی است که به پرسشهای مطرح شده در مورد یک موضوع فنی پاسخ می دهد و اغلب به صورت یک پوشه کمکی (Help File) یا اسناد فرامتن قالب بندی می شود.
٣. مجموعه ای از اطلاعات پایه در هر موضوع مشخص که غالباً در شبکه (WWW) استفاده می شود.

تهیه کننده: حمید صحرانورد سیاهمزگی

استفاده از نوشته با ذکر منبع بلامانع می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

فهرست مطالب