ایران رزیدنت | هلدینگ خدمات وب سایت و اپلیکشن

ویژگی های اهداف ایده آل و راه های رسیدن به آنها

داشتن اهداف ایده آل و مناسب لازمه زندگی هر فردی است و باید برای رسیدن به اهداف ایده آل برنامه ریزی داشته باشد و ابعاد زندگی خود را بر اساس آنها، تنظیم کند.

انتخاب اهداف ایده آل و مناسب لازمه زندگی هر فردی است. بدون داشتن هدف مناسب، زندگی معنایی ندارد و فرد فقط، غرق در روزمرگی های خود می شود. داشتن هدف و یافتن   راه های رسیدن به هدف، به کسب موفقیت کمک می کند. در این مقاله به بررسی ویژگی های هدف، راه های رسیدن به موفقیت می پردازیم.

اهداف ایده آل چیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

هر فردی رویاهایی را درباره ی آینده خود در سر می پروراند و دوست دارد به بالاترین درجات از لحاظ مالی، شغلی و… برسد و یا اینکه ثروت کلانی دست پیدا کند.

برای رسیدن به این رویاها، تنها فکر کردن به آنها کافی نیست و باید کاملا اهداف خود را مشخص کرد و همواره به دنبال راه هایی برای رسیدن به آنها بود.

چگونه اهداف ایده آل و مناسب خود را انتخاب کنیم؟

هرکسی باید متناسب با خواسته ها و رویاهایی که برای آینده خود دارد هدف مناسب خود را انتخاب کند. راه هایی برای چگونگی انتخاب هدف مناسب و ویژگی هایی که یک هدف خوب باید داشته باشد وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  1. اهداف ایده آل که انتخاب می شوند باید کاملاً واضح باشند، به گونه ای که توسط هر کسی مانند یک کوک، کاملاً قابل فهم باشند.
  2. هدفی که انتخاب می شود باید قابلیت اندازه گیری را داشته باشد، اهداف کلی مانند صرفاً داشتن یک آینده شغلی خوب و درآمد بالا هدف خوبی نیست، زیرا این هدف قابل اندازه گیری نیست. فرد باید مشخص کند که مثلاً در ۵ سال آینده می خواهد ماهانه چه درآمدی داشته باشد و یا این که می خواهد در ۱۰ سال آینده دقیقاً در چه متراژ خانه و در کدام منطقه شهر زندگی کند. این گونه اهداف، باعث می شوند که فرد انگیزه بالاتری برای رسیدن به آنها داشته باشد.
  3. هدف، باید در دسترس و به دور از اغراق باشد در واقع جزو اهداف دست یافتنی باشند، مثلاً شخص باید توانایی رسیدن به آن هدف را در خود ببیند، اگر شخصی هیچ توانایی و سر رشته ای در هیچ یک از رشته های ورزشی را نداشته باشد و بخواهد در سال آینده قهرمان المپیک شود، هدفی نامربوط و غیر واقع است.
  4. هدف تعیین شده باید با واقعیت نزدیک باشد.
  5. از دیگر ویژگی های یک هدف خوب این است که، زمان بندی شده باشد. همانطور که گفته شد فرد باید مشخص کند در چه مدت زمانی می خواهد به هدف خود دست پیدا کند.
برای رسیدن به اهداف ایده آل چه راه هایی وجود دارد؟

خیلی از آدم ها وقتی به دنبال رسیدن به اهداف جدید هستند، می گویند: «بسیار خب من هدفم را پیدا کردم حالا برای این که به آن برسم باید چه کارهایی را انجام دهم؟»

در این لحظه این آدم ها باید از خود بپرسند که: « میخواهم به کسی تبدیل شویم؟» اینگونه خواهند فهمید که به دنبال چه چیزی هستند. برای رسیدن به موفقیت نباید آن را تعقیب کرد، در واقع موفقیت چیزی نیست که شود آن را تعقیب کرد، هر چیزی را که به تعقیب آن بپردازید از دست شما فرار خواهد کرد.. هدف را باید به سوی خود جذب کنید. اولین گام برای هموار کردن راه رسیدن به هدف، نوشتن هدف بر روی کاغذ است، چرا که تا قبل از نوشتن هدف، آن تنها یک خیال و رویا در ذهن است. دومین گام این است، برای رسیدن به آن برنامه ریزی داشته باشید، در ابتدا باید،عادات رفتاری خود را تغییر دهید و بر اساس اهدافتان آن ها را تنظیم کنید، چرا که با انجام عادات و رفتار های گذشته، تغییری نخواهید کرد و همان انسان باقی خواهید ماند.

گام سوم این است که برای خود یک نیرو محرکه تعیین کنید، هر چقدر که دلیل شما برای رسیدن به آن، محکم تر باشد، انگیزه شما برای رسیدن به هدفتان بیشتر خواهد بود و تلاش بیشتری خواهید کرد.

گام چهارم حذف تمام موانع و سد های رسیدن به هدفتان است.

گام پنجم یافتن افرادی است که می دانید به شما در رسیدن به اهدافتان کمک خواهند کرد و با دادن نظرات منفی و باز دارنده شما را منصرف نخواهند کرد. در آخر تصمیم و عزمی راسخ مبنی بر این که تا به اهداف ایده آل نرسیدید از آن ها دست نخواهید کشید و تا پایان راه ادامه خواهید داد.

دیدگاهتان را بنویسید