ایران رزیدنت | هلدینگ خدمات وب سایت و اپلیکشن

۱۲ راه برای داشتن نگرش مثبت

آیا نگرش مثبت به زندگی دارید؟ از این مهمتر، آیا بقیه همین فکر را درمورد شما می‌کنند؟ وقتی اوضاع بر وفق مرادتان نیست، حفظ نگرش مثبت به زندگی کار سختی است. این روزها مقالات و کتاب‌‌های زیادی درمورد مثبت‌اندیشی به چاپ می‌رسد اما خیلی‌ از ما نمی‌توانیم بفهمیم که وقتی کارمان را از دست می‌دهیم، ازدواجمان به طلاق منتهی می‌شود یا فرزندمان دچار مشکل قلبی می‌شود، چطور می‌توانیم رویکردی مثبت به زندگی داشته باشیم. مطمئناً این نیاز به تلاش بسیار زیادی دارد. در زیر به ۱۲ روش مطمئن برای ارتقای وضعیت ذهنی شما و ایجاد رویکرد مثبت در خود اشاره می‌کنیم.

۱٫ از هر روز ممنون باشید.

هر چیزی که به خودتان می‌گویید یا برای آن دعا می‌کنید، باید برای همه چیزهایی که به شما داده شده، مثل محلی برای زندگی، خانواده، کار، لباس، همسایه‌ها، وسیله حمل‌ونقل، تحصیلات، نور خورشید، غذا، سلامتی و آزادی متشکر باشید. حتی اگر فقط بعضی از اینها یا مقدار کمی از آنها را داشته باشید، برای همان مقدار هم باید قدردان باشید.

۲٫ نعمت‌هایی که به شما داده شده را بشمارید.

درکنار قدردانی کلی، نعمت‌ها و فواید شخصی زندگیتان را ببینید. اینها می‌تواند چیزهایی مثل داشتن ذهنی باز، هیکلی زیبا، مبلمان قشنگی برای خانه، زندگی اجتماعی، وقت استراحت، دوستان قابل‌اعتماد، بیمه سلامتی، سرگرمی‌های مختلف و چیزهای زیاد دیگری باشد که فقط زمانی که از شما گرفته می‌شود متوجه آنها می‌شوید. حتی می‌توانید لیستی از آنها تهیه کنید و هر زمان که چیز دیگری به ذهنتان رسید به آن لیست اضافه کنید. بعد زمانیکه احساس ناراحتی داشتید، لیستتان را مرور کنید و همه چیزهای خوب زندگی را به خودتان یادآور شوید.

۳٫ بدون اینکه به کسی بگویید، کار نیک انجام دهید.

هیجان‌انگیز نیست که بدون اینکه به کسی بگویید به او کمک کنید؟ هیجان روی صورت یک مادر تنها که با کلی خرید موادغذایی از طرف فردی ناشناس مواجه می‌شود را تجسم کنید یا لبخند زیبای یک کودک وقتی دوچرخه‌ای که اسم او روی آن نوشته شده را دریافت می‌کند. یک همسایه پیر و ناتوانتان وقتی ببیند اول صبح یک نفر به باغچه او رسیدگی کرده چقدر خوشحال خواهد شد. کارهای خوب زیادی هست که می‌توانید برای هم‌نوعان خود انجام دهید. با این کارها احساس بسیار بهتری به خودتان و دنیای پیرامونتان پیدا خواهید کرد.

۴٫ یک کینه قدیمی را ببخشید.

به دل نگه داشتن یک کینه برای هفته‌ها، ماه‌ها یا سالها، صورت شما را تلخ می‌کند. با فردی که در حقتان بدی کرده تماس بگیرید، چه با ایمیل، چه تلفن یا یادداشت و با الفاظی بامحبت بخشش خود را ابراز کنید. وقتی چنین قدرت شخصیتی از خودتان نشان می‌دهید، احساسی عالی به خودتان پیدا می‌کنید و این در را برای روابط قدیمی به روی شما باز کرده و کمکتان می‌کند احساس خوبی نسبت به رفتارهای سخاوتمندانه خود داشته باشید.

۵٫ بخشش بخواهید.

اگر در حق کسی بدی کرده‌اید اما مغرورانه آن را نمی‌پذیرید، حال زمان طلب بخشش است. با آن فرد تماس بگیرید و پشیمانی خود را ابراز کنید. اگر فردمقابل سخت‌گیری کرد، از او برای اینکه به حرف‌هایتان گوش داده است تشکر کنید و بگویید که باید این موضوع را فراموش کنید. با داشتن رفتاری محترمانه و مودبانه، واکنش طرف‌مقابلتان هر چه که باشد، باز هم عذرخواهی شما باعث می‌شود کینه از دلتان بیرون بیاید. با این کار احساسی بهتر، قوی‌تر و آزادتر خواهید داشت.

۶٫ قدر وسایلتان را بدانید.

آیا تا حالا به کیفیت خوب کفش‌های چرمی‌تان دقت کرده‌اید؟ به مزه عالی کیک سیب خوشمزه مادربزرگ چطور؟ از روکش‌های جدید ماشینتان لذت می‌برید؟ فوق‌العاده نیست که می‌توانید بعد از یک روز سخت کاری روی کاناپه راحت نشیمن دراز بکشید؟

همه این وسایل شاید درمقایسه با چیزهای دیگر کوچک و جزئی به نظر برسند اما به نوبه خود بی‌قیمت هستند و آرامش و راحتی احساسی و جسمی و همچنین غرور و رضایت از داشتن آنها را به همراه دارند. از اینکه می‌توانید کفش‌های چرمی دست‌دوز بپوشید، کیک سیب مادربزرگ را بخورید و در آرامش خانه‌تان استراحت کنید باید خوشحال باشید. خیلی‌ها این امکانات را ندارند.

۷٫ از کسی تعریف کنید.

وقتی احساس بدی دارید، از یک نفر که نزدیکتان است تعریف کنید. گفتن عبارات مثبت و تحسین آمیز درمورد ظاهر، رفتار، سلامتی، یا عملکرد کاری کسی به او کمک می‌کند احساس بهتری پیدا کند و شما هم از اینکه روز آن فرد را زیباتر کرده‌اید، احساس خوبی پیدا می‌کنید.

۸٫ منظره را تحسین کنید.

جایی یک صندلی راحت پیدا کنید و منظره مقابلتان را تحسین کنید. این منظره می‌تواند یک پارک شهری کوچک کنار محل‌کارتان، انبوه درختان در محله یا جاده‌ای زیبا در تعطیلات آخرهفته باشد. مناظر طبیعی استرس و فشار فکری شما را گرفته و به ریلکس شدن شما کمک می‌کنند.

۹٫ چیزی اهدا کنید.

اگر وسیله‌ای در خانه دارید که از آن استفاده نمی‌کنید، آن را به کسی بدهید که به آن نیاز دارد. آدم‌های زیادی می‌توانند از تلویزیون، کامپیوتر، دستگاه آبمیوه‌گیری و خیلی چیزهای قدیمی دیگر شما لذت ببرند. اگر خودتان کسی را نمی‌شناسید که نیازمند باشد، می‌توانید آن را به سازمان‌های مشخص که این وظیفه را بر عهده دارند، بدهید. نتیجه آن باید لبخند روی لبانتان بیاورد.

۱۰٫ برای کمک به نیازمندان داوطلب باشید.

اگر برنامه‌کاری پرمشغله‌ای دارید، یک بار در سال کمک کردن کردن کافی خواهد بود. درغیراینصورت، سعی کنید هر ماه برای کمک به افراد نیازمند، چند ساعتی وقت بگذارید؛ کارهایی مثل رساندن موادغذایی به در خانه نیازمندان، بردن افراد سالخورده به دکتر و از این قبیل. راه‌های زیادی برای کمک وجود دارد که باعث می‌شود احساس مفید بودن کنید.

۱۱٫ یک ترانه را با صدای بلند بخوانید.

قبول کنید، وقتی آواز می‌خوانید سخت است که حالتان بد بماند. وقتی احساس ناراحتی کردید، ترانه‌ای را با خود زمزمه کنید.

۱۲٫ لبخند بزنید.

هر زمان احساس کردید ناراحتید، جلوی آینه بروید و لبخند بزنید. وقتی لبخند مصنوعی خودتان را ببینید مطمئناً خوشتان نخواهد آمد. آنوقت باید آن لبخند را آنقدر تکرار کنید تا همانی شود که خودتان دوست دارید. لبخند زدن قدرتی فوق‌العاده دارد. وقتی به اطرافیانتان لبخند می‌زنید، احتمال اینکه آنها هم در جواب به شما لبخند بزنند بسیار زیاد است و همین مسئله روحیه هر دو شما را بهتر کرده و دوستی بینتان را نیز قوی‌تر می‌‌کند. حتی وقتی مریض، عصبانی یا ناراحت هستید، سعی کنید وقتی دیگران به شما نگاه می‌کنند باز لبخند بزنید. یادتان نرود لبخند مسری است و روحیه‌ای عالی به هر دو طرف می‌دهد.

حال می‌دانید چطور باید رویکردی مثبت پیدا کنید. با تکرار این کارها، روز به روز فرد مثبت‌تری شده و از زندگی خود لذت خواهید برد. سعی کنید نگرش مثبت خود را با دیگران نیز سهیم شوید تا دنیای زیباتری بسازید.

نگرش مثبت منجر به موفقیت و شادی  میشود.

نگرش مثبت و مثبت اندیشی صرفاً یک موضوع انگیزه بخشی نیست، بلکه تأثیر فوق العاده ای بر شخصیت، سلامتی و میزان انرژی و خلاقیت شما دارد. نگرش مثبت کمک می کند تا به راحتی از عهده امور روزانه زندگی بر بیایید. خوشبختی و خوش بینی را در زندگی تان به ارمغان می آورد  و شما را از نگرانی و تفکر منفی دور میکند.  اگر نگرش مثبت را به عنوان یک روش زندگی انتخاب کنید ، تغییرات سازنده را به زندگی تان می آورد، و زندگیتان را شادتر، روشن تر و موفق تر میکند.

با نگرش مثبت ، سمت روشن زندگیتان را می بینید(نیمه پر لیوان را می بینید) خوش بین تر می شوید و انتظار دارید بهترین ها برایتان اتفاق بیافتد. نگرش مثبت یک حالت ذهنی قدرتمند است که ارزش های خوب و عالی را توسعه میدهد.

نگرش مثبت به چه روش های آشکار میشود :

یک نگرش مثبت ذهنی باعث تقویت چه جنبه های از زندگی تان می شود؟

نگرش مثبت منجر به شادی و موفقیت میشود و می تواند کل زندگی تان را تغییر دهد.  اگر به سمت روشن زندگیتان نگاه کنید، متوجه میشوید که نگرش مثبت تمام زندگی تان را با نور پر کرده است.  این نور نه تنها به شما و بلکه روی  نگاهتان به جهان تاثیر می گذارد، و همچنین بر روی محیط و افراد اطراف شما نیز تاثیر میگذارد.

مزایای شگفت انگیز بیشتر در مورد نگرش ذهنی مثبت:

با نگرش مثبت، احترام بیشتری بدست می آورید و مردم شما را دوست میدارند.

با نگرش مثبت، زندگی به شما لبخند میزند.

شادی بیشتری را به زندگی تان می آورد.

انرژی بیشتری را در وجودتان تولید می کند.

با موانع و مشکلات کمتری در زندگی روزانه خود روبرو می شوید.

قادر به روحیه بخشی و انگیزه دادن به خود تان و دیگران می شوید.

نگرش مثبت به شما در دستیابی به اهداف و رسیدن به موفقیت کمک می کند.

نگرش مثبت ایمان‌تان را به توانایی‌هایتان افزایش می دهد، و امید به آینده ای روشن تر را به ارمغان می آورد.

نگرش منفی می گوید: شما نمی توانید به موفقیت دست یابید 😒

نگرش مثبت می گوید: شما می توانید به موفقیت دست یابید 😊

اگر تا بحال نگرش منفی و انتظار شکست و مشکلات را به نمایش گذاشتید ، حال زمان آن است که روش فکرتان را تغییر دهید.

زمان حذف و رهایی افکار و رفتارهای منفی است. و شروع یک زندگی شادتر و موفق تر است.

اگر در گذشته سعی کردید نگرش مثبت را در زندگیتان انجام بدهید ولی  موفق نشده اید، تنها به این معناست که به اندازه کافی تلاش نکرده اید.

نگرش‌تان درباره ی موفقیت و زندگی جذاب و شادتر، در واقع پیشگویی شماست.پس برنده بودن را انتخاب کنید.

نکات ساده و قابل اجرا برای توسعه نگرش مثبت:

 1. باید تنها انتخاب اصلی شما شادی باشد. زمانی که افکار منفی وارد ذهنتان میشوند، از توجه و فکر کردن به آنها امتناع کنید. افکار شادتان را جایگزین افکار منفی کنید.

 2. به سمت روشن زندگیت نگاه کنید. این موضوع به انتخاب و تلاش‌های مکرر نیاز دارد.

 3. انتخاب کنید که باید خوش بین باشید.

 4. دلیلی برای لبخند بیشتر پیدا کنید. این کار را با تمرکز بر روی لبخند بیشتر  بدست می آورید.

 5. به خودتان ایمان داشته باشید و باور کنید که نور الهی می تواند بهتان کمک کند.

 6. با افراد خوشحال وشاد بیشتری در ارتباط باشید

 7. داستان های روحیه بخش بخوانید.

 8. نقل و قولهای روحیه بخش بخوانید.

 9. جملات تاکیدی که بهتان روحیه و انگیزه میدهند را تکرار کنید.

 10. تنها روی چیزهایی که میخواهید اتفاق بیافتد تمرکز کنید، نه آنچه که نمی خواهید.

 11. احساس مثبت را در دیگران ایجاد کنید.

 12. شور و شوق رسیدن به موفقیت را در خودتان افزایش دهید. (مشتاق موفقیت باشید).

 13. ورزش یا هر نوع فعالیت بدنی انجام دهید. اینکار شما را به سمت یک وضعیت متعادل ذهنی سوق می دهد که بهتان اجازه می دهد تا مثبت اندیشی را افزایش دهید.

حتی فقط یکی از پیشنهادات فوق را دنبال کنید ، نور و روشنایی بیشتری را به زندگیت به ارمغان خواهد آورد!

دیدگاهتان را بنویسید